2.den - 13.1.2009 - Údolí králů, chrám Hatšepsut, Údolí královen, chrám Ramese III.
Údolí králů - The Valley of King
Druhý den nás kromě motliteb z nedalekých minaretů budí i kohout se slepicemi, kteří se zabydlely na střeše vedlejší o patro nižší budovy. Taxikář stojí přesně v 8:00 před hotelem. Nasedáme do stařičkého, avšak zachovalého Peugeotu a chceme jet do McDonaldu na snídani. Řidič nám doporučuje se nezdržovat a slibuje, že za 10LE zařídí snídaní do vozu. Zastavujeme o několik ulic dál, taxikář mizí a po chvilce se vrací s jídlem. Každý dostáváme placku plněnou nějakou kaší chutnající po fazolích. Vyrážíme do Údolí králů. Těsně před ním je po pravé straně dům Howarda Cartera, známého objevitele Tutanchamonovy hrobky. Přijíždíme na parkoviště před vstup do Údolí králů. Platíme vstupné 3x 80LE, prohlížíme si skleněnou plastiku údolí a nasedáme do připravených vláčků, které dopravují turisty až k hrobkám. V ceně vstupného je zahrnut vstup do třech vámi zvolených hrobek vyjma nejslavnější Tutanchamonovy hrobky. Tu je potřeba zaplatit sólo, vstup do ní stojí 100LE. Přesto neodoláme. V hrobce samotné je uložena pouze mumie faraóna Tutanchamona. Veškeré ostatní poklady, včetně slavné zlaté masky a třech sarkofágů byly převezeny a jsou vystaveny v Egyptském muzeu v Káhiře. Vracíme se na parkoviště a taxikář nás veze k slavnému chrámu královny Hatšepsut.
Chrám královny Hatšepsut neboli Dér el-Bahrí
Parkoviště je vzdálené od samotného chrámu několik stovek metrů. Svézt se můžete vláčkem taženým za traktorem. My však volíme pěší procházku. Cestou se nám díky tomu daří pořídit několik pěkných fotografií, které by jsme z bezprostřední blízkost chrámu nepořídili. Chrám královny Hatšepsut je postaven na upatí ohromného skalního masívu a celá stavba tak působí ohromujícím způsobem. Cestou zpátky na parkoviště je nutné projít kolem řady krámků se suvenýry. Prodavači se nám všemožně snažili nějaké to zboží prodat. Neuspěli. Odjíždíme za další památkou. Tentokrát je na řadě Údolí královen.
Údolí královen
Údolí královen není tak rozlehlé jako Údolí králů a je zde méně turistů. Zde byly pohřbeny královny, princezny a princové. Za vstup jsme zaplatili 35LE za osobu. Bohužel nejznámější a asi nejkrásnější hrobka Nefertari byla zavřená. Po prohlídce a krátkém odpočinku se vracíme do taxíku.
Medinet Habu
Taxikář čeká na svém místě a za minutku už míříme z Údolí královen ke chrámu Medínet Habu. Tento chrám patří k méně navštěvovaným chrámům a celou prohlídku proto absolvujeme víceméně osamoceni. Výprava, která zde zastavila patrně pod tíhou času chrám po pár minutách opouští a my máme klid vše si prohlédnout a udělat fotky i bez jinde všudypřítomných turistů. I díky tomu v chrámu Medínet Habu trávíme okolo dvou hodin. Po patnácté hodině nasedáme do taxíku a odjíždíme zpět. Samozřejmostí je nezbytná zastávka u Memnonových kolosů. Tím končí náš výlet na západní břeh Nilu v Luxoru. Necháme se zavést do hospůdky naproti Luxorskému chrámu a platíme sjednaných 200 LE. Taxikář sice namítá, že bychom mohli něco přihodit, ale není nijak dotěrný.
Luxor
Usedáme do pohodlných křesílek venkovní restaurace a po pár minutách přináší číšník tři vychlazené Stely. Chudák číšník nechápavě zírá, jak pivo zmizelo a spěchá pro další. No dnešní večer se ještě naběhá. Po občerstvení odcházíme do hotelu, kde následuje nezbytná sprcha a hurá do víru večerního Luxoru. Naproti Luxorskému chrámu se nachází McDonald, kde večeříme. Musím podotknout, že z druhého patra restaurace je krásný výhled na Luxorský chrám a možná i díky tomu jinak nudné jídlo chutná o něco lépe. Přeci jenom celodenním chození v teplotách okolo pětatřicítky bylo vyčerpávající a tak se přesouváme relaxovat do naší oblíbené hospody. Následuje pivo a zase pivo a zase … Přisedá si k nám náš taxikář a tak si s ním povídáme. Vysvětluje je nám, že alkohol „již“ nepije, protože pil celý život rum. Patnáctkrát byl zatčen, naposledy, když naboural policejní vůz. Docela se bavíme. Ve večerních hodinách odcházíme na hotel, kde si večer zpestřujeme dvěma pivy a poté padáme do postele.
Pokračování -3.den - 14.1.2009 - Luxorský chrám, chrám v Karnaku, odjezd do Káhiry