Asuánská přehrada
Mezi nejoblíbenější turistická místa v Asuánu bezesporu patří světově známé asuánské přehrady. Množné číslo je zde na místě, protože asuánské přehrady jsou opravdu dvě. V podvědomí většiny však spíše zůstává nová asuánské přehrada zbudovaná v druhé půlce 20.století za pomoci tehdejšího Sovětského svazu.
Stará asuánská přehrada
Jedná se o přehradu méně známější, ale její stavba byla prvním pokusem, jak regulovat každoroční záplavy v Egyptě. Její stavba proběhla v letech 1898 až 1902 a mají ji na svědomí Angličané. Její žulová hráz měří téměř 2,5 kilometru a dosahuje výšky 50 metrů. Brzy po dokončení stavby bylo zjištěno, že přehrada neuspokojí požadované nároky především na zavlažování a výrobu elektrické energie. Proto byla hráz v letech 1907 - 1912 a následně i v letech 1929 - 1933 zvýšena. Stavba přehrady však měla neblahý dopad na chrámy v okolí, které by zaplavovány.
Nová asuánská přehrada
Po druhé světové válce, poté co stávající přehrada v roce 1946 byla naplněna vodou až po okraj a hrozilo její katastrofické přetečení, vznikly první úvahy vybudovat přehradu novou. V roce 1958 se do plánů na stavbu přehrady v Asuánu vložil Sovětský svaz, který nabídl pomoc svých inženýrů, techniky a i částečné financování nové asuánské přehrady. Patrně se tak stalo z politických důvodů. Stavět se začalo o dva roky později a první část velkolepého díla byla dokončena v roce 1964, kdy se taktéž začalo jejím napouštěním. O dalších šest let později v roce 1970 byla zcela dokončena. Po jejím úplném naplnění vzniklo ohromné jezero zvané Nasirovo (dle prezidenta Nasira). Jeho délka je 500km a zasahuje až do Súdánu.
Při stavbě přehrady se zjistilo, že dojde k zaplavení mnoha zdejších jedinečných památek. To však zcela prozřetelně egyptské úřady nechtěly připustit a začaly organizovat jejich záchranu, což stavbu prodražilo o mnoho desítek miliónů dolarů. Patronaci nad celou akcí převzalo UNESCO, chrámy byly šetrně rozřezány na tisíce kvádrů a poté znovu složeny na místech, kde je voda neohrožuje. Rozřezán a přenesen byl například chrám původně stojící na ostrově Pilak či chrám v Abú Simbelu a další dvě desítky monumentů. Díky nim mají turisté možnost tato jedinečná díla obdivovat dodnes a díky tomu jezdí do Asuánu tisíce turistů ročně.
Data nové asuánské přehrady
- Délka hráze 3,6 km, výška 11 metrů,
- šířka základny 980 metrů, šířka hřebenu 40 metrů
- Maximální průtok 11000m3 za sekundu + 5000m3 za sekundu bezpečnostní přepady