Autem do Chorvatska - dopravní předpisy, dálniční známky a mýto
Co budete potřebovat a co rozhodně nezapomenout při cestě do autem do Chorvatska
Cesta autem do Chorvatska nevyžaduje žádná zvláštní specifika, proto ročně do Chorvatska vyrážejí tisíce Čechů. Stačí mít platný řidičský průkaz, přičemž ani v jedné zemi přes kterou pojedete nebude potřebovat mezinárodní, ale bude vám stačit ten se kterým jezdíte doma a platný cestovní doklad což je v případě evropské unie občanský průkaz. Chorvatsko patrně k evropské unii přistoupí v roce 2013, ale již dnes běžně akceptuje občanku jako cestovní doklad, takže pas není nutností, ale pokud je máte vezměte jej raději sebou.
Vaše vozidlo musí být zákonně pojištěno proti škodě způsobené provozem motorového vozidla a u sebe musíte mít tzv. „Zelenou kartu“. Pokud budete cestovat do zahraničí vypůjčeným vozidlem vezměte sebou i notářsky ověřený souhlas právoplatného majitele vozu (ke stažení po článkem), který by jste měly mít alespoň v jednom světovém jazyce (ke stažení pod článkem). Tento je vyžadován především na slovinsko-chorvatských hranicích, kde je konec schengenského prostoru.
Dopravní předpisy jsou až na drobné odlišnosti velmi podobné těm našim. Nejvyšší rychlostní limity jsou ve všech zemích přes které se do Chorvatska běžně jezdí stejné. Ovšem například právě v Chorvatsku platí pro řidiče ve věku 18 – 24 let na dálnici pouze 120 Km/h, na rychlostních silnicích 100Km/h, mimo obec 80 Km/h a v obci 50 Km/h. Nikde též neuděláte chybu pokud všichni cestující použijí bezpečnostní pásy, děti budou sedět v odpovídající dětské sedačce a nebudete telefonovat při řízení bez použití hands-free a necháte rozsvícená světla. Drobné odlišnosti však existují, proto doporučume přečíst články zabývající se podrobně dopravními předpisy podle zemí přes které pojete. Naleznete v nich i informace o dálničních známkách či placených údecích silnic:
- dopravní předpisy v Rakousku - dopravní předpisy ve Slovinsku - dopravní předpisy v Chorvatsku
- dopravní předpisy v Maďarsku - dopravní předpisy na Slovensku
- Rakouská dálniční známka 2015
- Slovinská dálniční známka 2015
- Mýtné na chorvatských dálnicích
- Ceny dálničních známek v Rakousku 2013
- Ceny dálničních známek ve Slovinsku 2013
Kudy autem do Chorvatska
Počátkem 21. století Chorvaté vybudovali moderní dálnici táhnoucí se zemí od severu k jihu a udělali tím chorvatské pobřeží mnohem dostupnější než bylo dříve. Cesta do jižní Dalmácie se zkrátila o několik hodin a navíc se ulevilo dosud využívané staré cestě vedoucí okolo známých Plitvických jezer. I přes moderní a pohodlnou dálnici se dnes najde mnoho turistů, kteří i při cestě na jih Chorvatska stále využívají tuto tradiční trasu. Nutno podotknout že tato trasa má dodnes své kouzlo a kromě zmíněných Plitvických jezer poznáte i vnitrozemí Chorvatska ve kterém jsou stále patrny stopy válečného konfliktu v devadesátých letech 20. století. Kromě řečeného navíc ušetříte i dálniční poplatky.
Pokud zvolíte tuto trasu pojedete nejčastěji přes hraniční přechod ve Znojmě či Mikulově směrem na Vídeň, Graz, Maribor, Zagreb, Karlovac dále okolo Plitvických jezer směrem na Gracač, Knín, Sinj a případně jižněji do Splitu či Makarské.
Nejobvyklejší trasy do Chorvatska
Asi nejčastější trasou kudy turisté míří na chorvatské pláže je cesta přes Vídeň do které dojedete buďto přes Brno a Mikulov či hraniční přechod ve Znojmě. Z Vídně po dálnici směrem na Graz. V Grazu nejčastěji na slovinský Maribor, ale je možné při cestě na Istrii jed z Grazu vpravo do Klagenfurtu směr Ljubljana a dále na Istrii. Obvyklejší ovšem je pokračovat z Grazu do Mariboru a poté dle cíle cesty doprava na Ljubljanu, Postojnou a Istrii (Trasa Praha - Pula měří 920 km) nebo vlevo na Zagreb a dále po chorvatské dálnici směr Split. Z dálnice sjedete podle cíle vaší cesty.
Další možností je jed z Prahy směr Tábor, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz a Graz a dále dle výše popsaného. Tato trasa je vhodná především při cestě na Istrii. Z Lince je též možné jed na Salzburg a Villach a poté pokračovat na Ljubljanu. Trasa je sice kratší, ale připravte si nějaké to euro navíc za průjezd rakouskými tunely. Více o rakouských dálničních poplatcích.
Do Chorvatska přes Maďarsko
Patrně nejpohodlnější avšak zároveň nejdelší trasou do Dalmácie je trasa přes maďarskou Budapešť. Z Prahy pojedete po D1 do Brna, dále směr Lanžhot, Bratislava, Rajca, Budapešť, pokračujte směrem na chorvatský Goričan a Zagreb. Dále opět po nové chorvatské dálnici do cíle vaší cesty. Téměř celou cestu pojedete po dálnici a budete tak kromě české dálniční známky potřebovat i slovenskou a maďarskou dálniční známku. Za chorvatskou dálnici zaplatíte formou mýtného. Trasa je vhodná především pokud pojedete z východní části Čr. Z Prahy při ní najedete přes 1220 km.
Ze západních Čech na chorvatskou Istrii
Ze západních Čech, ale i z Prahy a případně díky dálnici i z Hradce Králové se při cestě na chorvastkou Istrii nabízí trasa přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Salzburg, Villach, Ljubljan. Paradoxně není o mnoho delší a neomezená rychlost na německých dálnicích ji může o něco zrychlit. Ovšem opět si připlatíte na rakouské A10 za průjezd tunely u kterých navíc hrozí riziko kolon. Z našeho pohledu se však jedná o cestu, která nabízí především v rakouských Alpách pěkné pokoukání.
Související články:
Rakouská dálniční známka 2015
Slovinská dálniční známka 2015
Mýtné v Chorvatsku 2014
Slovinská dálniční známka 2013
Rakouská dálniční známka 2013