Biograd na Moru
Biograd na Moru nebo také z překladu Bílé město na moři je oblíbeným místem českých turistů mířících na dovolenou do Chorvatska. A není se co divit. Jedná se o skvostné letovisko s historickým centrem a důležitý přístav s vyhlídkou a dobrou možností dopravy na nedaleký ostrov Pašman. Biograd na Moru leží na poloostrově necelých 30 kilometrů pod dalším důležitým městem severní Dalmácie historickým Zadarem. Ze severu je obklopen zátokou Bošana a z jihu zátokou Soline. V těsné blízkosti, zhruba 1 kilometr od biogradského přístavu, se nacházejí dva menší ostrůvky Svatá Kateřina a Planac a za nimi následuje 2,5 kilometrů vzdálený ostrov Pašman. Právě do zdejšího města Tkon jezdí pravidelná trajektová linka.
Biograd na Moru dnes
Dnes v chorvatském městě Biograd na Moru žije okolo šesti tisíc obyvatel z niž většina je závislá na turistickém ruchu. V letních měsících se však počet lidí rapidně zvyšuje o tisíce přijíždějích turistů. Turismus se v Biogradu začal rozvíjet již v roce 1920 a obyvatelé tehdejšího Československa patřili k prvním návštěvníkům. I dnes přijíždějí Češi do Biogradu na Moru každoročně v hojném počtu. Zasloužily se o to čisté oblázkové pláže lemované borovicovým lesíkem. Asi nejznámější a patrně i nejoblíbenější je pláž Dražica oceněná Modrou vlajkou za čistotu 2011. Tato pláž je jakýmsi centrem koupaní a vodních sportů v Biogradu. Najdete zde kromě dobrého zázemí v podobě dostatečného počtu sprch a převlékacích kabinek i mnoho zábavních atrakcí. Další krásné pláže jsou pojmenovány po zátokách u kterých se rozprostírají – Bošana a Soline.
Zájezdy do Chorvatska - Biograd na Moru - hledej >>
Biograd na Moru – sport, kultůra, gastronomie
V letní sezóně je na plážích či ve městě bohatá nabídka sportovního vyžití. Kormě klasických míčových her jako volejbal, fotbal či vodní pólo je zde skryto ve stínu borovicového lesa tenisové centrum. Samozřejmostí jsou i kurzy potápění či škola jachtingu, který je v Biogradu hojně rozšířen. Zdejší jachtařské mariny, Kornati a Šagulin, nabízení milovníkům jachtingu vše potřebné. Dobrou volbou bývá i zapůjčení motorové lodě a projížďka okolo ostrůvků či plavba do nedalekého městečka Sveti Filip i Jakov.
Kromě koupání a bohatého sportovního vyžití nabízí Biograd na Moru i kulturní a gastronomické zážitky. V červenci a srpnu zde probíhá akce Biogradské léto. Pod širým nebem jsou pořádány koncerty, nejrůznější vystoupení a výstavy.
Zdejší rybáři zásobují biogradské restaurace čerstvými mořskými rybami a živočichy a díky tomu je nabídka mořských potvůrek na jídelním lístku opravdu pestrá. Nezajít alespoň jednou za pobyt na promenádu na večeři a neochutnat dary moře by byla chyba. Možná při své dovolené narazíte na plakáty zvoucí na Biogradskou noc. Pokud ano počítejte, že půjdete spát pozdě v noci. Jedná se jedinečnou slavnost vína, jídla, rakije, ale také ohňostrojů, hudby, zpěvu a lidových tanců.
Kam na výlet z Biogardu na Moru
Biograd na Moru je strategickým výchozím bodem pro mnoho zajímavých výletů. Kromě již zmíněného ostrova Pašman se nabízí národní park Kornati s více než stovkou neobydlených vápencovo křídových ostrůvků a útesů či národní park Krka se stejnojmenou řekou, která pramení nedaleko chorvatského města Knin a jejíž koryto razící si cestu členitou krajinou vytváří úžasné přírodní scenerie, vodopády a jezera. Dalším turistickým bodem je blízké Vranské jezero, které díky své mírně slané vodě nabízí výborné možnosti rybolovu. Milovníci památek a architektůry by zase neměli vynechat návštěvu nedalekého Zadaru.
Zajímavost Biogradu na Moru
Zdejší přístav se může pyšnit světovou raritou. Jendá se o soustavu podmořských světel, která velice efektivně osvětlují mořské vody přístavu. V budoucnu jich má celkem čtyřicet, ale již dnes osvětlení vzbuzuje zájem návštěvníků Biogradu.
Trasa do Biogradu na Moru
Nejrychlejší trasa z Prahy do Biogradu na Moru měří necelých 1000 kilometrů a vede přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor, Zagreb, Karlovac, poté sjedete z dálnice na Sukošan a po pobřežní magistrále přes Sveti Filip i Jakov do Biogradu na Moru. Dallší možnosti trasy jsou podrobněji popsány v článku Autem do Chorvatska. Každopádně budete potřebovat kromě české i rakouskou dálniční známku a popřípadě i dálniční známku Slovinskou. Neuškodí Vám ani znalost dopravních předpisů v zemích přes které pojedete. Ty jsou popsány v článku Doprava do Chorvatska.