Cariati
Městečko Cariati se nachází uprostřed jónského pobřeží v jihoitalské oblasti Kalábrie, v provincii Cosenza, mezi městy Sibari, Rossano a Crotone. Leží asi 1 km od pobřeží a je z něj nádherný výhled na přístav. Historické centrum města, protkané sítí křivolakých uliček, si dodnes zachovalo vzhled středověkého opevnění. Původ názvu města se odvozuje od slov carina nebo charita, což znamená milá, krásná, v dobách starých Římanů bylo město zasvěcené bohyni lovu Dianě.
Historie Cariati
Období řecké kolonizace a poté římská nadvláda udělaly z města strategicky umístěné opevnění na vyvýšeném místě s výhledem na moře. Během vlády Normanů se z města stalo hrabství a po roce 1565 knížectví, kdy se zde vystřídaly rodiny Ruffo, Riario, Sanseverino, Coppola, Borgia, Spinelli a další. V roce 1437 bylo Cariati povýšeno na biskupské sídlo a tímto titulem se může pyšnit dodnes. První polovina 16. století byla poznamenána častými útoky ze strany tureckých pirátů, pirát Chajruddín Barbarossa město skoro úplně zničil a uvěznil většinu místního obyvatelstva. Celá městská infrastruktura se tak musela v 17. století vybudovat znovu, aby se město stalo táborem zbojníků kolem krále Coremme, jednoho z nejhorších zbojníků té doby. V prvních desetiletích našeho století pocítilo Cariati sociální a ekonomické problémy typické pro jižní Itálii. Po staletí trvající izolace městečka byla přerušena až vybudováním železniční tratě z města Taranto do Reggio Calabria. V posledních letech se Cariati rozvíjelo zejména díky turismu.
Významní rodáci z Cariati
Francesco Cozza (nar. 1974), italský fotbalista (FC Empoli)
Vittorio Tosto (nar. 1974), italský fotbalista (Salernitana Calcio)
Raffaele Faragó (nar. 1939), italský spisovatel
Současnost Cariati
Cariati patří ke klidným a udržovaným přímořským městečkům jižní Itálie. Dnes zde žije zde asi 8.500 obyvatel, kterým se říká cariatesi a jsou pořád přátelští a milí, jako bývali kdysi. Cariati je oblíbené letovisko se zachovalým historickým jádrem, Moře je zde klidné, čisté, v roce 2010 obdrželo již po několikáté modrou vlajku za čisté pláže, které jsou tvořeny přírodním pískem, místy s příměsí malých oblázků. Oblast okolo Cariati je známa pěstováním oliv ze kterých se zde vyrábí jeden z nejlepších panenských olivových olejů na světě a také se zde stáčí výborné víno (nejznámější víno je Ciró). V nové části města najdete spoustu obchodů, restaurací, pizzerií, cukráren s nefalšovanou italskou zmrzlinou. Cariati je město s hlubokou rybářskou tradicí. V místním přístavu si můžete koupit čerstvé ryby přímo od právě z moře se vracejících rybářů.
Co rozhodně navštívit v Cariati
Pokud se vydáte na krátkou procházku po městečku, budete moci obdivovat některé z jeho krás:
Il Borgo – město schované v hradbách, je vzdálené pouhých pár set metrů od pobřeží, do kterého lze vstoupit na více místech, ale momentálně je hlavním vstupem brána Porta Pia. Na hradbách je i osm věží a jejich celková délka je jeden kilometr. Hned při vstupu najdete budovu semináře, pocházející z první poloviny 17. století, po třídě Corso XX settembre dojdete dále ke Cattedrale di San Michele Arcangelo a k biskupskému paláci Palazzo Vescovile. Naproti tomuto paláci se rozprostírá náměstí Piazza del Borgo, kde uvidíte zvonici s orlojem z roku 1904.
Hrobka Tomba Bretia – pocházející z 4.–3. st. př. n. l. je na kopci v oblasti Salto, je snadno přístupná ze silnice 106, připomíná malou umělou jeskyni. S největší pravděpodobností je to hrobka válečníka, obsahovala spoustu cenných předmětů, které si můžete prohlédnout v muzeu v Sibari.
Kostel Chiesa degli Osservanti se nachází několik stovek metrů od hradeb městečka a je asi vůbec nejzajímavější a nejdůležitější památkou v Cariati. Jedná se o sakrální dílo v pozdně gotickém stylu. Velmi na vás zejména zapůsobí kopule z křížových dlaždičkových pásů z vícebarevné majoliky a gotická kamenná brána.
TIP při návštěvě s dětmi - abyste vašim dětem zpříjemnili procházku městem, zastavte se s nimi u místního cukráře pana Luigi Fortino nedaleko hlavní brány na Piazza Marconi ve staré části města, který ve své cukrárně vyrábí výbornou domácí zmrzlinu za jejiž chuť a kvalitu získal v celoitalské soutěži ocenění. Pohár má hrdě vystaven na pultu.
Doprava po Cariati
V podstatě jedinou možností je využít místního minubusu, který jezdí jakési dva okruhy stále dokola. Cesta stojí 1 euro a platí se přímo řidiči. Jízdní řád je vyvěšen na každé zastávce, avšak k čemu slouží je záhadou a rozhodně na ně nespoléhejte. Někdy autobus zkrátka nepřijede.
Výlety do okolí Cariati
Sibari – od města Cariati vzdálené asi 60 km severně po pobřeží, 5 km od Jónského moře, dnes patří mezi jedno z největších archeologických nalezišť na světě. Do archeologického parku je vstup zdarma, podmínkou vstupu podpis do knihy návštěv.
Rossano – město je od Cariati vzdálené asi 36 km severozápadním směrem, a jeho historická část leží na vrcholu osamělého kopce. Více v článku o městu Rossano.
Crotone (Krotón) - přístavní město vzdálené od Cariati asi 60 km jižním směrem po pobřeží. Za pozornost stojí zejména dóm s byzantskou Madonou (z 15. století) a chrámový poklad, poučné je i archeologické muzeum. V Krotónu je i oblastní muzeum, jsou tu umělecké galerie a muzeum současného umění. Významné je Antiquarium di Torre Nao.
Sicílie – cestovní kanceláře podnikající zájezdy do této oblasti často účastníkům nabízejí jednodenní výlet na Sicílii s návštěvou jednoho z nejzajímavějších měst ostrova Taorminy.
Tipy, zajímavosti
Okamžikem, kdy město skutečně ožije, je závod plachetnic Regata dei Gozzi, kterého se účastní místní rodiny. Nejznámější náboženskou slavností je Festa di San Rocco, která se koná 16. srpna a má podobu procesí u moře, při západu slunce se pak koná ohňostroj. Kromě těchto tradičních akcí se každý rok koná mnoho akcí improvizovaných, jako třeba literární caffé na náměstí či středomořská kinofóra či trhy s místními produkty. Doporučujeme také nahlédnout do některé z menších tkalcovských dílen, když tkalcovství má ve městě velkou tradici, a dozvědět se tak třeba mezi místními oblíbenou legendu o mladé ženě Lauře, která byla zajata sultánem.
Cesta do Cariati
GPS souřadnice: 39° 30′ N, 16° 57′ E
Autem – cesta potrvá asi 19 - 24 hodin a ujedete více než 1900 km, směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bologna, Florencie, Řím, Neapol a oblast Reggio di Calabria, na kterou odbočíte buď ve městě Taranto (Adriatica) či Sibari (Del Sole) a ještě rychlejší a pohodlnější cesta je po východním pobřeží směr Bologna – Ancona a dále na jih.
Autobusem - linkové autobusy společnosti SIMET, IAS-SCURA a ROMANO sem jezdí z mnoha italských měst a to denně. Výstup je na zastávce Cariati Marina. Pravidelné spoje jsou i z České republiky, Německa, Rakouska a Francie.
Vlakem - Cariati má také železniční stanici, cesta vede přes Benátky, Řím, Neapol (konečná trasa je trať ze Sibari do Crotone, je to jedna zastávka Stazione F.S. di Cariati za městem Rossano). Cesta vlakem trvá z Říma asi 10 hodin.
Letecky - nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme, Lamezia Terme nebo Reggio Calabria).