Chrám královny Hatšepsut (Dér al-Bahrí)
Dér al-Bahrí nebo chcete-li zádušní chrám královny Hatšepsut je dalším turisticky frekventovaným místem v Egyptě. I jednodenní výlety z rekreakčních středisek na pobřeží Rudého moře počítají kromě návštěvy Údolí králů, Luxorského chrámu a Karnaku i s návštěvou chrámu královny Hatšepsut. Jedná s impozantní terasovitou třístupňovou stavbu umístěnou na úpatí obrovského skalního masívu, která pochází z období 18. dynastie (období roku 1550–1291 př. n. l..) . Každá z teras byla bohatě barevně vyzdobena motivy ze života a vlády královny Hatšepsut. Na prostřední terase najdeme reliéfy znázorňující výpravu do země Punt (dnešní Somálsko) ze které byla do Egypta přivezena myrha. Najdete zde i dvě kaple - Hathořinu a Anupovu (řecky Anubis - bůh mumifikace). Samotný chrám je zasvěcen bohyni Hathor, která je zde také vyobrazena na sloupech vytesanými kravskými hlavami. Naopak spodní nádvoří je vyzdobeno motivy převozu obelisků z Asuánu do Théb (dnešního Luxoru). Třetí terasa je kvůli restaurování uzavřena.
Kdo byla královna Hatšepsut
Otcem Hatšepsovet nebyl nikdo jiný než slavný faraón Thutmose I.. Hatšepsovet se vdala nebo spíše byla provdána za svého nevlastního bratra Thutmose II., jehož syn Thutmose III. byl určen jako následník trůnu. V době, kdy se měl ujmout vlády však byl ještě příliš mladý a Hatšepsut se rozhodla vládnout za něj. Jednalo se o do té doby nevídaný čin. Všimněte si, že na mnoha jejích dochovaných vyobrazních má dokonce faraónský fous či je malována jako muž. To vše proto, aby vyhověla pokud možno co nejvíce požadavkům kladeným na tehdejší ponovníky. Královna Hatšepsut vládla více než dvacet let (k nelibosti Thutmose III.), které byly obdobím rozkvětu starověkého Egypta.
Jak se dostat ke chrámu královny Hatšupsut
Vaše návštěva Dér al-Bahrí bude pravděpodobně spojena s výletem za dalšími památkami na západním břehu Nilu v Luxoru a proto nemáte-li výlet organizován, využijte služeb místních taxikářů. Chcete-li jet na západní břeh sami, což je ta lepší varianta, najměte taxíka na celý den a nechte se převážet mezi jednotlivými památkami. Budete tak mít tak dostatek času si vše prohlédnout dle vašeho úvážení. Autobus či auto vás doveze několik set metrů před samotný chrám a dál už musíte pěšky nebo využít místní vláčky, které vás dopraví do bezprostřední blízkosti chrámu. Procházka, která vás dovede až k chrámu je však velmi krásná a vychutnáte při ní impozantnost chrámu Hatšepsut.
Mezi jednotlivými památkámi na západním břehu lze také cestovat na vypůjčeném kole. Především ve letních měsících zde však panují ohromná vedra a tak je takový výlet velmi fyzicky náročný.
Teroristický útok v chrámu Hatšepsut
Bohužel stejně jako například slavný bazar Chán al-Chalílí v Káhiře neušel ani chrám královny Hatšepsut teroristickému útoku. 17.listopadu 1997 zde islámští teroristé postříleli 58 turistů převážně ze Švýcarska. Proto je dnes chrám královny Hatšepsut pečlivě střežen vojenskými hlídkami a u vstupu jsou nainstalovány bezpečnostní rámy. Více o bezpečnosti a útocích na turisty v Egyptě zde.