Citadela
Chcete-li strávit další krásný den v Káhiře, odpočinout si a podívat se na Káhiru z vršku navštivte zcela určitě Citadelu. Jedná se o vojenskou pevnost, která byla zbudována na vyvýšeném pahorku na obranu města před křižáky na koncem 12.století vládcem Saladinem. Později sloužila jako sídlo egyptských vládců a účel pevnosti plnila i v druhé světové válce, kdy se sem nastěhovala britská posádka. Vstupné do citadely činilo 50LE (2009).
Jak se sem nejlépe dostat?
Z centra města bude asi nejpohodlnější taxi. Cena se samozřejmě odvíjí od místa, kde jste ale také od doby kdy sem chcete jet. Obecně více budou chtít taxikáři v době dopravní špičky. Počítejte s cenou minimálně 20LE. Pokud se chystáte navštívit islámskou Káhiru či slavný bazar Chán al-Chalílí je možné návštěvu spojit a dojít se i pěšky. Uvidíte věci, které z taxíku nepostřehnete. Z bazaru půjdete procházkou cca 30 minut.
Co určitě stojí za vidění v Citadela
V areálu citadely je mnoho zajímavých atrakcí. Nachází se zde například rozsáhlá expozice muzea armády, kde se dozvíte mnoho o ozbrojených konfliktech, které Egypt vedl. Vystaveny jsou i ukázky vojenské techniky od historických až po téměř současné. Dále můžete navštívit policejní muzeum či výstavu kočárů.
V citadele se nachází několik mešit, které určitě nevynechejte. Asi nejznámější a nejkrásnější je mešita Mehmeda Aliho, zvaná spíše pod názvem alabastrová mešita. Byla postavena v letech 1824 až 1857 a její vnitřek je vyložen právě světlým alabastrem. Až budete uvnitř rozhodně obraťte hlavu vzhůru. Uvidíte překrásně malovanou kopulí a také překrásný systém lustrů, který je darem ruského Cara.
Vedle alabastrové mešity se nachází ne tolik zajímavá mešita el-Násirova ze 14.století a mešita Sulejmana Pashi ze 16. století.
Při vstupu do mešit pamatujte na pravidla, která zde platí. Rozhodně bez bot, ty nechte venku nebo je uschovejte v zavazedle či případně neste v levé ruce podrážkami k sobě. Ženy musejí mít minimálně zahalená ramena a kolena, doporučuje se i šátek na hlavu.
Nezapomeňte zavítat až k západní straně Citadely, jelikož odsud je výhled na celou Káhiru. Patrně jej trošku bude kazit smogový opar, ale budete-li mít opravdu štěstí zahlédne v dálce i pyramidy.
Další zajímavostí jsou hodiny umístěné na věži. Jedná se o ty slavné hodiny, které Egyptu věnovala Francie a za kterou Francouzi obdrželi jeden z Obelisků stojících původně v Luxoru, který je nyní umístěn na náměstí svornosti v Paříži. Hodiny však nejdou. O to, kdo hodiny rozbil se do dnes obě strany přou.
Zajímavostí je i spirálovitá studna po jejímž vnitřním obvodu se dalo sestoupit dolů. Původně měla zásobovat obyvatele pevnosti vodou. Brzy se však ukázalo, že její kapacita nedostačuje a tak byl vybudován složitý systém akvaduktů přivádějících vodu z Nilu.