Hora mrtvých - Jebel El Mawta
Severně asi 1,2 kilometru (gps 29°12'42.87"S, 25°31'29.91"V) od centra se nelézá další významná a zajímavá památka v oáze Siwa tzv. Hora mrtvých – Mountain of Dead, známá také pod arabskými názvy Gabel Mawta či Jebel El Mawta.
Jedná se o skalní vyvýšeninu do které je vytesáno na sedm set skalních hrobek. Jejich vznik je datován do doby za vlády 26. dynastie faraónu až do doby řecko – římské. Skalní hroby dobře posloužili obyvatelům Siwi i v období druhé světové války, kdy se v nich ukrývali před vojáky.
Po Hoře mrtvých se můžete libovolně procházet a máte-li srdce amatérských archeologů, zkoumat různé jeskyně a hrobky. Zcela jistě narazíte i na kosterní ostatky zesnulých. Neměly by jste však zapomenou na slušné chování, přeci jenom se nacházíte na pohřebišti.
Pro veřejnost jsou otevřeny i čtyři krásné a téměř nepoškozené hrobky. Určitě je navštivte.
Hrobka Si-Amuna
Jedna z nejkrásnějších a i nejlépe dochovaných hrobek západních oáz se zádušní kaplí vytesanou do skály. Hrobka Si-Amuna není z nejstarších, archeologové datovali její vznik na počátek Ptolemaiovské doby. Na stěnách uvidíte překrásné zdobení znázorňující řeckou rodinu a zesnulého Si-Amuna uctívajícího egyptské bohy Amona a Osirise. Nechybí ani zádušní texty. Rozhodně nezapomeňte obrátit hlavy vzhůru. Strop vyzdoben sokoly a supy s roztaženými křídly, hvězdnou oblohou a sluneční lodí.
Dále lze navštívit Krokodýlí hrobku znázorňující tento zvířecí kult zdobenou malbami krokodýla, nedokončenou hrobku Misu-Isis či hrobku Ni-per-pa-Thota. Ta je sice hodně zničená, ale v docela dobrém stavu se dochovala malá pohřební komora a boční místnost.
Další památky a zajímavá místa v oáze Siwa: