Hora mrtvých - Jebel El Mawta

Severně asi 1,2 kilometru (gps 29°12'42.87"S,  25°31'29.91"V) od centra se nelézá další významná a zajímavá památka v oáze Siwa tzv. Hora mrtvých – Mountain of Dead, známá také pod  arabskými názvy Gabel Mawta či Jebel El Mawta.

Jedná se o skalní vyvýšeninu do které je vytesáno na sedm set skalních hrobek. Jejich vznik je datován do doby za vlády 26. dynastie faraónu až do doby řecko – římské. Skalní hroby dobře posloužili obyvatelům Siwi i v období druhé světové války, kdy se v nich ukrývali před vojáky.

Po Hoře mrtvých se můžete libovolně procházet a máte-li srdce amatérských archeologů, zkoumat různé jeskyně a hrobky. Zcela jistě narazíte i na kosterní ostatky zesnulých. Neměly by jste však zapomenou na slušné chování, přeci jenom se nacházíte na pohřebišti.

Pro veřejnost jsou otevřeny i čtyři krásné a téměř nepoškozené hrobky. Určitě je navštivte.

Hrobka Si-Amuna
Hrobka na Hoře mrtvých v oáze Siwa.Jedna z nejkrásnějších a i nejlépe dochovaných hrobek západních oáz se zádušní kaplí vytesanou do skály. Hrobka Si-Amuna není z nejstarších, archeologové datovali její vznik na počátek Ptolemaiovské doby. Na stěnách uvidíte překrásné zdobení znázorňující řeckou rodinu a zesnulého Si-Amuna uctívajícího egyptské bohy Amona a Osirise. Nechybí ani zádušní texty. Rozhodně nezapomeňte obrátit hlavy vzhůru. Strop vyzdoben sokoly a supy s roztaženými křídly, hvězdnou oblohou a sluneční lodí.

Dále lze navštívit Krokodýlí hrobku znázorňující tento zvířecí kult zdobenou malbami krokodýla, nedokončenou hrobku Misu-Isis či hrobku Ni-per-pa-Thota. Ta je sice hodně zničená, ale v docela dobrém stavu se dochovala malá pohřební komora a boční místnost.

Další památky a zajímavá místa v oáze Siwa:

Pokladna na Hoře mrtvých
Pokladna na Hoře mrtvých
Cestou vzhůru
Cestou vzhůru
Hora mrvých
Hora mrvých
Amateršťí archeologové
Amateršťí archeologové
Kosterní pozůstatky
Kosterní pozůstatky
Hrobky
Hrobky
Hrobky
Hrobky
Hora mrvých
Hora mrvých
V hrobce
V hrobce



Komentáře ke článku