Konec Egyptských pyramid v Gíze?
Volby v Egyptě ještě nejsou u konce a některé islamistické strany, které v první kole získaly velký počet hlasů již do světa rozhlašují o co se zasadí ihned po skončení egyptských voleb. V posledních dnech jsme se tak mohli dozvědět o úplném zákazu pití alkoholu v Egyptě, o odděleném koupaní mužů a žen v letoviscích na pobřeží Rudého moře, zákazu bikin či dokonce likvidaci pohanských model, včetně světově proslulých Pyramid v Gíze nedaleko Káhiry.
Egypt prochází po dlouhých desetiletích prvními svobodnými volbami a z výsledků prvního kola je patrné, že islamistické strany získají velký počet hlasů a budou mít v budoucnu na vedení země velký vliv. Na veřejnost se tak už nyní dostávají plány jednotlivých partají, které však mohou výrazně omezit jeden z hlavních pilířů egyptské ekonomiky, kterým je bezesporu turismus. Přitom turismus tvoří v Egyptě desetinu HDP a jeho výrazný pokles by zemi uvrhul do ještě větších ekonomických problémů a další statisíce lidí by přišli o práci.
Přesto jsme se v polovině prosince z úst jedné z kandidátek Strany svodody a spravedlnosti, která je jednou částí Muslimského bratrstva Azzáry Džarfové dozvěděli, že strana v případě úspěchu v egyptských volbách plánuje zákaz pití alkoholu, nošení bikin či dokonce koupání mužů na plážích společně se ženami. Džarfová na adresu turistů doslova uvedla "Přijeli obdivovat starou civilizaci, nikoliv pít alkohol."
To však příliš nekoresponduje se včerejším prohlášením představitele salafistické strany An-Núr Abdula Nín Aš-Šacháta, který uvedl, že v Egyptě chtějí odstranit pohanské modly, včetně známých Egyptských pyramid v Gíze poblíž Káhiry. Naštěstí je nechtějí odstranit zcela, tedy zbourat, ale "pouze" zalít voskem. Jak velkým lákadlem pro turisty by tato unikátní historická památka poté byla, lze předpokládat. Nicméně podle Abdala Nín Aš-Šacháta má jít o další krok slaďování norem islámu a egyptské společnosti.
Zatím není zcela jasné zda-li k tak radikálním krokům, které by bezesporu vyhnali většinu turistů z egyptských letovisek, po volbách opravdu dojde. Nicméně islámští radikálové z této stany získali v prvním kole voleb odhadem 20 procent hlasů a lze tedy předpokládat, že budou mít na chod země vliv. V případě podobného úspěchu v dalším kole voleb, které se koná v lednu ve zbývajících regionech Egypta se dá v budoucnu očekávat další destabilizace již tak vyhrocené situace v Egyptě, včetně náboženských nepokojů a násilných útoků na egyptskou menšinu koptských křesťanů.