Poreč
Starobylé chorvatské město Poreč leží na poloostrově Istrie, respektive na jeho západním pobřeží v oblasti nazývané někdy “západoistrijské přímoří“. V posledních letech prošla Poreč význámným rozšířením. Byla vybudována nová rekreační letoviska, která by sama o sobě mohla tvořit malá města. Lůžková kapacita se díky tomu v Poreči ohromně zvedla a dnes čítá mnoho desítek tisíců lůžek pro turisty. Díky tomu je Poreč jakýmsi centrem turismu na západním pobřeží Istrie a svojí lůžkovou kapacitou se podle některých zdrojů řadí zcela na špici pomyslného žebříčku. Hotelové komplexy jsou zkrátka všude a dávno již zasahují do okolní krajiny. V letních měsících zde svoji dovolenou tráví desetitisíce turistů, včetně mnoha Čechů.
Kromě toho je Poreč i důležitým přístavem ze kterého vyplouvají trajekty do italských Benátek či lodní linky do ostatních chorvatských letovisek na pobřeží. Přístav si oblíbili i majitelé jachet a motorových lodí, kterým zdejší marina poskytuje kompletní servis. K Poreči také patří nedaleký ostrov Sveti Nikola.
Koupání a pláže v Poreči
V Poreči najdete snad opravdu všechny typy pláží, od oblázkových, štěrkových, přes kamenité až po ty co musely být s rozvojem Poreče vybudovány uměle. Některé jsou odryté a naopak některé téměř až k moři kryjí borovicové porosty. Obdobné to je i se vstupem do vody. Někde mírný vhodný pro děti, jinde naopak pouze schůdky z betonového plátu. Vždy bude záležet ve které části Poreče budete ubytování. Mnoho z těchto pláží bylo vyznamenáno tzv. Modrou vlajkou.
Vyhledat zájezd do Chorvatska - Poreč >>
Poreč – památky a zajímavá místa
Město Poreč má bohatou historii jejíž pozůstatky se dochovaly dodnes. Najdete zde zbytky antických chrámů či různé stavby ovlivněné mnoha stavebními slohy.
Eufráziova bazilika
Úplně nejznámější a nejslavnější stavbou v Poreči je bezesporu trojlodní Eufráziova bazilika (gps 45°13'42.84"S, 13°35'35.88"V). Stavba z roku 553 našeho letopočtu je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví Unesco. Postavena byla místě, kde dříve bývaly jiné historické stavby, konkrétně kostel a oratoř. Eufráziova bazilika je naprosto unikátní byzantskou dochovanou stavbou v Chorvatsku. Zasvěcena byla biskupovi a mučedníkovi svatému Maurovi. Uvnitř baziliky se dodnes dochovaly úchvatné byzantské mozaiky. Před více než čtyřiceti lety zde byla založena tradice letních koncertů. Dnes se tak na místě scházejí milovníci hudby, aby si poslechli některá z mnoha vystoupení renomovaných chorvatských hudebníků či umělců ze zahraničí. Místo určitě doporučujeme navštívit.
Při procházkách historickým centrem Poreče jistě narazíte na mnoho dalších zajímavých staveb či míst. Například na benácko – gotický palác Zuccato či barokní plac Sinčiců. Za prohlídku stojí i trojice vzácných románských domů, které se dochovaly dodnes. V téměř každém knižním průvodci o nich najdete, alespoń krátkou zmínku. Nedaleko náměstí Marafor stojí Románský dům, někdy označovaný spíše jako Dům s balkonem, dále pak Kanovnický dům stojí v dnešní ulici Supila a nakonec na ulici Svatého Maura Dům dvou světců.
Zavítejte i na hlavní třídu Decumanus, která je doslova zmrzlinovým rájem. Porce výborné zmzliny jsou zde servírovány s náležitou noblesou a netradičním chováním personálu. Uvidíte sami.
Pravidelnými lodními linkami se dostanete i na půlkilometru vzdálený ostrov Sveti Nikola, kde najdete krásné koupání na o něco málo klidnějších plážích.
Tip: Jelikož hotelové komplexy se od historického centra táhnou podél pobřeží poměrně daleko na sever a jih, zajišťuje spojení s centrem vláček, který vás pohodlně za poplatek doveze na náměstí Svobody (45°13'38.62"S, 13°35'43.85"V). Případně dopravu zajišťují časté autobusové linky. Autem se do centra nedostanete.
Sportovní vyžití v Poreči
Poreč vědoma si dobře co znamenají příjmy z cestovního ruchu nabízí velmi bohaté sportovní vyžití. Jenom tenisových kurtů je zde přes sto, o ostatním raději nemluvě. Je zbytečné zde vypisovat, co konkrétně můžete dělat, protože v Poreči najdete snad opravdu vše, včetně netradičních i andrenalinových atrakcí. Nabídka výletů je také nepřeberná.
Zábava a kultura v Poreči
Co se týče zábavy a nočního vyžití přijde si na své každý. Konají se zde pravidelné hudební produkce všech žánrů od koncertů klasické hudby v Eufraziově bazilice počínaje, až po moderní taneční zábavy v moderních klubech. Dále jsou v sezóně pořádány nejrůznější výstavy, festivaly a oslavy. Samozřejmostí jsou i dětské animační programy pro nejmenší. Ve zdejším letním kině promítají mnohé filmové trháky, ale s českým dabingem nepočítejte.
Ubytování v Poreči
Nabídka ubytování v Pořeči je velmi rozmanitá. O moderních hotelů hýřících luxusem a nabízejících služby All Inclusive, přes apartmánové komplexy, penziony až po několik kempů včetně naturistických. Ceny se liší podle typu zvoleného ubytování, ale i vzdálenosti od centra či pláže. Obecně platí, že ceny ubytování jsou v Poreči na mírně vyšší úrovni oproti jiným istrijským letoviskům.
Autem do Poreče
Z Prahy do Poreče najedete po nejrychlejší trase nějakých 870 kilometrů přičemž pojedete směr Brno, Videň, Graz, Maribor, dále odbočíte na Ljubljanu, Postojnou, pokračovat budete přes Koper a Novi Grad do Poreče. Lze též v Grazu odbočit vpravo a pokračovat do Klagenfurtu a přijed do Ljubljany ze severu. Nabízí se však i kratší trasa a to přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach a dále přes Ljubljanu po stejné trase. Takto najedete pouhých 810 kilometrů. Připlatíte si ale navíc na dálnici A10 vedoucí ze Salzburgu na Villach při průjezdu Taurským a Katschberským tunelem, dále na A11 mezi Villachem a Slovinskem v tunelu Karavankentunnel, na A9 při průjezdu Gleinalmtunnel či v opačném směru Bosrucktunnel. Ceny se pohybují mezi 5 – 10 €.