Promajna
Vítejte na setkání Slunce a moře, u pramene života, na místě odpočinku. Tak zní úvodní věta na chorvatských webových stránkách promajna.hr. Kdo jednou Promajnu navštívil bude souhlasit. Promajna byla přebudována z původně malé rybářské vesničky na klidné rekreační letovisko. Promajna leží na břehu jaderského moře v oblasti Makarské riviéry 4 km jihovýchodně od známějšího městečka Baška Voda a 6 kilometrů severozápadně od Makarské. Turisté již dávno objevili zdejší úžasnou atmosféru, klid a nádhernou pláž a rok od roku přijíždí do Promajny stále více turistů. Zdejší lůžková kapacita byla ještě před několika lety omezena a nijak předimenzována a proto zde i v plné turistické sezóně panoval klid a na plážích nebylo zbytečně přeplněno. S rostoucí oblibou Promajny však počet ubytovacích zařízení rost a turistů přibylo. Pokud však do Promajny vyrazíte před hlavní sezónou, na plážích se mačkat nebudete. Obcí navíc neprochází jadranská magistrála, která vede zcela mimo Promajnu a proto zdejší poklidnou atmosféru neruší hustý provoz.
Koupání a pláže v Promajně
Promajna leží převážně v téměř půl kilometrů široké zátoce, kterou po celé délce lemuje čistá oblázková pláž. Zdejší moře je průzračně čisté a je do něj pozvolný vstup, což ocení převážně rodiny s malými dětmi. Na pláži jsou půjčovny, stánky s vodními atrakcemi a občerstvením. Mimo zdejší záliv severozápadně i jihovýchodně jsou k dispozici další pláže, včetně nudistické vzdálené půl kilometru v Baško Polje.
Výlety do okolí Promajny
Jelikož Promajna sama o sobě nenabízí žádné památky ani muzea je vhodné se vydat po okolí. Zdejší a majestátně se tyčící masiv Biokovo je ideální k podnikání krátkých i dlouhých tůr ve stejnojmeném přírodním parku s možností výletu na nejvyšší horu Sveti Jure, z jehož vrvholu je překrásný výhled na letoviska ležící na pobřeží či středodalmácké ostrovy. V případě jasného počasí lze dohlédnout až do Itálie. Na vrchol je možné dojet po úzké a klikaté silnici i autem.
Za zvážení stojí i navštěva okolních letovisek jako je Makarská, Baška Voda nebo Brela či lodní výlet na ostrov Brač.
Milovnící památek a architektury by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu 55 kilometrů vzdáleného Splitu a 75 kilometrů vzdáleného starobylého města Trogir. Obě tato středodalmácká města jsou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví Unesco. Opačným směrem, tedy jižně se můžete vydat do Dubrovníku, který je důležitým přístavem a pro svoji krásu i jedním z nejnavštěvovanějších měst v Chorvatsku. Na cestu si však nezapomeňte vzít pasy, protože kousek trasy vede skrz Bosnu a Hercegovinu, která naše české občanské průkazy neuznává jako cestovní doklad.
Kultůra v Promajně
Promajna je spíše poklidné letovisko a zakládá si na tom, takže se zde až na vyjímky žádné kulturní akce nekonají. Tradiční rybářský večer bývá vrcholem při kterém ochutnáte mořské speciality a domácí chorvatské víno. Pokud se na své dovolené neobejte bez diskoték, festivalů a podobných hudebních produkcí není problém vyrazit za zábavou do Bašky Vody či Makarské.
Trasa z Čr do Promajny
Nejrychlejší trasa vede z Prahy po dálnici D1 přes Brno, Vídeň, směr Graz, dále do slovinského Mariboru, chorvatského Zagrebu, dále pokračujete po moderní dálnici s mnoha tunely směr Karlovac a Split. Z dálnice sjedete na sjezdu Šestanovac a napojíte se na Jadranskou magistrálu a pojedete přes Bašku Vodu do Promajny. Trasa je dlouhá 1130 kilometrů. Samozřejmě existují i alternativní trasy, které mají také své výhody. Více popisuje článek Trasy do Chorvatska. Pokud zvolíte výše popsanou trasu budete potřebovat českou, rakouskou a slovinskou známku. Více o dálničních známkách a poplatcích.