Pyramidy v Gíze - jeden z divů světa
Bezesporu jedním z největších lákadel v celém Egyptě jsou egyptské Pyramidy - Chufuova (Cheopsova), Rachefova a Menkauerova. Areál s egyptskými pyramidami a slavnou Sfingou najdete v Káhiře na západním břehu Nilu v části Gíza. K čemu tyto mohutné, uchvacující stavby měly v dávné minulosti sloužit je stále předmětem nejrůznějších dohadů a objevují se mnohdy odvážné teorie. Asi nejrozumněji a nejpravděpodobněji zní názor, že se jedná "o pouhé" hrobky faraonů. Avšak objevují se i názory, které tvrdí, že se jedná o protiatomové kryty či obrovské sýpky. Některé teorie se přiklánějí k názoru, že stavbu egyptských pyramid nemají na svědomí lidé nýbrž mimozemské civilizace. Každopádně, ať už je pravda jakákoliv, jedná se o ohromující dílo a přikloníme-li se k teorii, že jsou egyptské pyramidy v Gíze dílem lidí, připočteme-li skutečnost, že byly postaveny před více než 4500 lety bez pomoci současných technických prostředků bude nám více než jasné, proč je Chufuova pyramida v Gíze jedním ze sedmi a posledním dochovaným divem světa.
Jak se dostat k egyptským pyramidám v Gíze?
Jak již bylo napsáno areál pyramid se nachází v části Káhiry zvané Gíza na západním břehu Nilu (gps 29°58'44.73"S, 31° 8'3.79"V). Pokud máte organizován výlet přes cestovní kancelář či agentůru nemusíte se o nic starat. Patrně však vaše návštěva Káhiry bude obsahovat i prohlídku jiných památek a areál egyptských pyramid navštívíte pouze na omezenou dobu. Lepší však je individuální návštěva při které budete mít dostetek času si pyramidy užít do sytosti. Nejlépe se sem dostanete taxíkem či metrem. Vezmete-li si nějaké to místní "černobílé taxi" na ulici počítejte, že vám taxikář bude chtít vnutit i nějaké ty doprovodné služby, například jízdu k pyramidám na velbloudech a odveze vás místo k hlavnímu vchodu ke svému známému provozujícímu tuto atrakci. Nemáte-li zájem trvejte na svém a nedejte na řeči, že jinak se k egyptským pyramidám dostat nelze. Není to pravda. U pyramid existuje zcela normální vchod do areálu a i mimo něj u zdi, která areál ohraničuje, jsou ozbrojené hlídky. Diskuze s taxíkářem na místě mimo hlavní trasu je tak trochu pro otrlé povahy, ale věřte, že se jedná pouze o další obchodní trik se kterým se v Egyptě setkáte každoděnně.
Vstupné do areálu egyptských pyramid v Gíze v roce 2009 činilo 60LE, 100LE do Velké pyramidy, dalších 30LE Rachefova pyramida a 20LE Menkauerova pyramida. Egyptské pyramidy v Gíze můžete navštívit i po setmění, kdy se zde koná světelná show Světlo a zvuk a můžete spatřit pyramidy působivě nasvícené. Představení je doplněno hudbou a výkladem.
V areálu pyramid v Gíze se můžete pohybovat pěšky či najmout koně nebo velblouba. Komfort při cestování po rozhlehlém areálu poskytnou i všudypřítomné drožky.
Egyptské pyramidy - Chufuova pyramida
Chufuova, řecky Cheopsova pyramida zvaná též Velká pyramida byla vystavěna za vlády faraona Chufua, který vládl přibližně v letech 2551 - 2528 př.n.l.. Pro lepší přirovnání uvádíme, že její základna zabírá plochu 5,3 hektaru, což odpovídá zhruba dvaceti fotbalovým hřištím. Velká pyramida dnes ční do výšky 137,5 metru. Původně byla dokonce ještě o devět metrů vyšší, ale zub času se přeci jenom podepsal. Po dlouhá čtyři tisíciletí to zní dělalo nejvyšší stavbu světa. Délka základny je přes 230 metrů. Povrch Chufuovy pyramidy byl původně pokryt hládkým vápencem, ale to se do současnosti nedochovalo. Každopádně návštěva vnitřku Cheopsovi pyramidy vás překvapí. Úzké tunely, které se prudce svažují do faraonovi pohřební komory s žulovým safkofágem či větrací šachty namířené vzhůru k souhvězdím starověkého Egypta určitě stojí za námahu, jenž bude nezbytné vynaložit při exkurzi do vlhkého a horkého vnitřku Cheopsovi parymidy.
Egyptské pyramidy - Rachefova pyramida
Rachefova pyramida zvaná řecky též Chefrénova je druhou největší pyramidou v Egyptě. Na pohled sice vypadá vyšší než sousední Cheopsova pyramida, ale to je způsobeno pouze umístěním na výše položeném místě. Právě proto bývá Rachefova pyramida turisty zaměňována za Cheopsovu. Raćhefova pyramida má základnu o délce více než 215 metrů a jako na jediné pyramidě v Gíze se na ní dochovaly zbytky hladkého obložení pod vrcholem. Co jí naopak chybí je špička, odborně zvaná pyramidion. Návštěva vnitřku Rachefovi pyramidy není tak interesantní jako v případě Chufuovy pyramidy, ale pokud máte dostatek času určitě ji nevynechejte (mohli by jste později litovat). Přístup do pohřební komory není až tak náročný, přesto počítejte s úzkou chodbou, všudypřítomnou vzdušnou vlkostí a obrovským teplem. Faraonova pohřební komora je vytesána do skály pod povrchem.
Egyptské pyramidy - Menkauerova pyramida
Nejmenší ze tří pyramid postavených v Gíze je Menkaureova (Mykerinova) pyramida. Její výška "pouhých" 66 metrů a délka základny něco málo přes 108 metrů. Navíc zůstala nedokončená jelikož její stavitel zemřel. Přesto, že se jedná o nejmenší pyramidu, perfektně dokresluje panorama pyramid v Gíze. Zkuste si při pohledu či fotografování představit, že by zde nestála. Určitě budete souhlasit, že by to zkrátka nebylo ono. Podle dochovaných informací však bylo na její stavbu použito více žuly. Žula byla cennějším materiálem než pískovec. Obložení Menkaurovi pyramidy bylo dvoubarevně zkombinováno. Horní a dolní třetina z asuánské červené žuly a prostřední třetina z bílého turského vápence.