Rossano
Rossano je třetím největším městem provincie Cosenza v italském regionu Kalábrie. Rossano leží u Jónského moře (asi tři kilometry od Golfo di Taranto), v severním výběžku náhorní planiny Sila Greca v jižní Itálii. Město je známé pro svoje mramorové a alabastrové doly a také je sídlem arcibiskupství.
Historie městečka Rossano
Rossano má zajímavou historii. Poprvé se o něm dozvídáme jako o městě Roscianum v 6. století našeho letopočtu, ale z archeologických výzkumů je jasné, že jeho historie spadá dále, a to až do 2. století našeho letopočtu, kdy zde císař Hadrián postavil přístav, do kterého mohlo najednou vplout až tři sta lodí a který byl zmíněn jako jedna z důležitých pevností Kalábrie v Antonini Itinerarium. Největší význam mělo město v 8. – 11. století, kdy bylo Rossano jedno z důležitějších center byzantské kultury v jižní Itálii a jako jediné dlouho odolávalo útoku Saracénů. Rossano se stalo v roce 982 základnou dvora císaře Otto II., který tu během vedení války proti Saracénům zanechal i svoji manželku Theophanu a následovníka trůnu Otto. V roce 1060 se město stalo sídlem Normanů a sdílelo tak od této doby historický osud jižní Itálie, když se stalo obyčejným provinčním městem. Mezi důležitějšími feudály středověkého Rossana se nacházela rodina Ruffo, a v novověku zde vládli Borghese. Až od 50. let 20. století zde rychle přibývalo obyvatelstva.
Významní rodáci z Rossana
V městě Rossano se narodil papež Jan VII. (papežem 705 – 707) a antipapež Jan XVI. (ve funkci 997 – 998) a dále také svatý Nilus mladší, který kolem roku 1000 okolo zamřížované jeskyňky (grotta ferrata), křesťanské modlitebny ze 4. století, vystavěl opatství Grottaferrata.
Současné Rossano
Dnes patří Rossano k nejdůležitějším centrům zemědělství a potravinářství, když se zde především pěstují olivy, citrusové plody a zpracovává se tu lékořice. Samozřejmě dalším důležitým hospodářským odvětvím Rossana je turismus. Na Rossanu je pěkné to, že po historické prohlídce je tu i příležitost k okamžitému odpočinku, ať už v aquaparku, nebo při relaxaci pod palmami v parcích plných zeleně a kvetoucích rostlin. Pokud zde zase ožijete, můžete se vydat za nákupy v místních obchůdcích nebo na trhu, který se zde koná každý týden.
Pro milovníky hudby se nabízí jako ideální datum pro návštěvu Rossana polovina července, kdy se ve města koná open air festival Festival Marco Fiume Blues Passion, na který je bezplatný vstup.
Možná už jste ochutnali sladkosti značky Amarelli, která je známá na celém světě. Lékořice rodiny Amarelli se zde vyrábí od roku 1731 a v 70. letech 20. století získala titul Master Liquirice a v roce 1987 dokonce Zlatou medaili od Italské chemické společnosti za ekologicky šetrný přístup k životnímu prostředí. Dokud neuvidíte prodejnu vedle místního muzea, asi neuvěříte, jak pestrý repertoár výrobků z lékořice může být. Kromě čisté lékořice jsou v prodejně i výrobky ochucené pomerančem, anýzem, případně mátou, mají provedení v nejrůznějších tvarech - včetně podoby mořských oblázků. Lékořice je tu i v sušenkách, v těstovinách, v čokoládě a v likéru, a dokonce i v šamponu, mýdle nebo v kolínské vodě. Expozice muzea byla dokonce oceněna prestižní Guggenheimovou muzejní cenou. Muzeum se dostalo i na pěknou italskou známku za 45 centů. Můžete jen hádat, jak bude chutnat, když si tu zakoupenou známku před nalepením olíznete.
Co navštívit v Rossanu
Historická část města leží na vrcholu osamělého kopce, za kterým se rozprostírá náhorní planina Sila Greca. Z byzantského období se ve městě zachovala bazilika sv. Marka. Dále je zde katedrála Santa Maria Achiropita, ve které můžeme zhlédnout byzantskou fresku Madonna Acheropita, o které pověst praví, že nebyla namalována lidskou rukou. V místním muzeum Diocesano je uchován pod neprůstřelným sklem nejdůležitější poklad města Rossano, a to Codex Purpureus Rossanensis, což je jeden z nejstarších a nejcennějších rukopisů na světě. Pochází z 6. století a byl objeven náhodou v roce 1879 právě v městě Rossano v katedrále Santa Maria Acheropita. Je psán zlatem a stříbrem ve starořečtině a jeho strany jsou z ovčí kůže.
TIP při cestování s dětmi:
Pokud cestujete s dětmi, asi rychle opustíte historickou část města a přejdete do nové části, navštívit aquapark Odissea 2000, největší vodní park Itálie s desítkami atrakcí (skluzavky, tobogány, bazény, vodní masáže...).
Výlety do okolí Rossana
Sibari – od města Rossano vzdálené asi 30 km severně, 5 km od Jónského moře, dnes patří mezi jedno z největších archeologických nalezišť na světě. Archeologické práce zde odkryly zbytky římského města Capia a pod ním ještě staršího antického Sibari. K vidění jsou zde základy lázní z 1. st. našeho letopočtu, několik stupňů hlediště divadla, mozaikové podlahy vil patricijů nebo dlážděná třída „decumanus“, vedoucí kdysi až do Kolína nad Rýnem. Do archeologického parku je vstup zdarma, podmínkou vstupu podpis do knihy návštěv.
Corigliano – od města Rossano vzdáleno asi 16 km západním směrem do vnitrozemí, město s bohatou historií a důležité zemědělské centrum, produkující hlavně olej, citrusové plody a druh obzvláště chutných a sladkých mandarinek. Historické centrum plné úzkých uliček a starých domů se také nachází na vrcholu kopce, kde stojí impozantní a okázalý kostel, který reprezentuje celou šlechtickou historii města. Město má krásné pobřeží, nazývané Schiavonea s příjemnými plážemi a průzračně čistým mořem
Bahenní lázně Grotta delle Ninfe - jedny z nejznámějších italských bahenních lázní, které se nachází v údolí městečka Cerchiara, kde protéká pramen léčivé sirnaté vody (50 stupňů Celsia), který ústí do dvou venkovních bazénů. Zde můžete podstoupit i bahenní terapie, které jsou vyhledávány především pro léčivé účinky termálních minerálních vod a sirnatého bahna. Vzdálenost od města Rossano cca 50 km severním směrem, orientační cena: 20 EUR dospělí, děti do 10 let 16 EUR
Mandatoriccio Mare – přímořská oblast označovaná také Marina di Mandatoriccio je půvabná, původně rybářská vesnička ležící asi 25 km jižně od města Rossano na pobřeží Jónského moře. Je složena z apartmánových domů na pobřeží, domů místních obyvatel, několika obchodů, barů, cukráren, výborné pizzerie. V obci se nachází i kostel sv. Josefa. Mandatoriccio Mare je téměř spojeno s obcí Pietrapaola, kam dojdete pěšky krátkou procházkou a kde najdete více možností nákupů či zábavy. Jednou ze zajímavostí této obce je v roce 2000 vybudovaný hrad Flotta v překrásném místě s výhledem do dalekého okolí a sloužící jako neobvyklé místo pro konání svatebních hostin.
Sicílie – cestovní kanceláře podnikající zájezdy do této oblasti často účastníkům nabízejí jednodenní výlet na Sicílii s návštěvou jednoho z nejzajímavějších měst ostrova Taorminy.
Zajímavé je také cestování po Kalábrii na kole, i když o značených trasách pro cyklisty zde nemůže být řeč. Jízda na kole přesto může být velmi příjemných zážitkem i sportovním výkonem. Do města Rossano vede z hlavního tahu podél pobřeží úzká asfaltka. Je sice frekventovanější než většina těchto menších silniček, ale řidiči, ač nejsou na cyklisty zvyklí, jsou ohleduplní. Rossano se nachází na vrcholku kopce, ale po delším stoupání je prohlídka tohoto krásného města a následný sjezd dolů k moři zaslouženou odměnou.
Jak se tam dostat Rossano
Do města Rossano se dostanete nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme, Lamezia Terme nebo Reggio Calabria). Mezipřistání je v Miláně nebo Římě.
Pokud zvolíte auto, cesta z Prahy vám zabere přibližně 19 hodin, během nichž najedete zhruba 1900 km. Pojedete směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Boloňa, Florencie, Řím, Neapol a Reggio di Calabria. Na této trase se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat po dálnici až do Reggio di Calabria a pojedete tak přes pohoří Sila, často v nadmořské výšce okolo 1000 m a z dálnice pak odbočíte přímo do města Rossano, nebo můžete z dálnice sjet na pobřežní komunikaci, a tak jet podél malebného pobřeží. Obě cesty jsou velmi romantické (z dálnice na některých místech uvidíte z výšky východní i západní pobřeží, ale cesty nejsou v těchto místech příliš udržované, a rozhodně se vyplatí jet opatrně a pomaleji).
Rossano má také železniční stanici, tedy pokud jste milovníky vlaků a nespěcháte, můžete jet až sem vlakem, cestu z Prahy si můžete prodloužit a zastavit se po cestě v Benátkách, v Římě nebo Neaopoli (konečná trasa je trať ze Sibari do Crotone). Cesta vlakem trvá z Říma asi 9 hodin.
GPS souřadnice: 39° 34′ N, 16° 38′ E