Zadar

Zadar je páté největší město Chorvatska a hlavní město severní Dalmácie. Zadar leží na pobřeží Jaderského moře 300 kilometrů jižně od hlavního města Chorvatska Zagrebu. Jedná se o překrásné historické a kultůrní město s důležitým přístavem ze kterého vyplouvají trajekty mimo jiné třeba na nedaleký ostrov Ugljav, Mali Lošinj, do Rijeky či do italské Ancony a dále několika jachtařskými kotvišťi (Borik, Tankerkomerc). Deset kilometrů od centra Zadaru leží mezinárodní letiště na kterém přistávají letecké linky mnoha společností, včetně nízkonákladových. Zadar je tudíž dobře dostupný nejen lodí a letadlem, ale také, díky dálnici dokončené v roce 2005, i autem. Kromě přístavu a letiště je však Zadar především prázdninovým rekreačním letoviskem do kterého ročně zavítají tisíce turistů z celé Evropy. Kromě již krátce zmíněných historických památek jsou v Zadaru četné upravované pláže, čisté moře, mnoho možností sportovního a kulturního vyžití. Město je známo i díky výrobě světoznámého likéru Maraskino tradičně připravovaného podle receptu lékárníků Dominikánského kláštěra z počátku 16. století.

Dovolená v Chorvatsku - Zadar - hledej >>

Co navštívit v Zadaru

Morske orgulje – Mořské varhany

Na zcela nejzápadnější části Zadaru (gps 44° 7'2.16"S,  15°13'12.10"V) je umístěn jedinečný hudební nástroj tzv. Mořské varhany. Jedná se o soustavu 35 píšťal zabudovaných do schodů z bíleho kamene, které vydávájí tóny podle pohybu vln a větru. Toto místo je ideální k pozorování západu či východu slunce. Podle zdejších průvodců to dokonce potvrdil slavný režisér a spisovatel Alfred Hitchcock po své návštěvě v Zadaru, který řekl, že nejkrásnější západ slunce je vidět právě z tohoto místa. Nicméně Hitchcock ještě neměl možnost při pozorování západu slunce poslouchat tóny varhan, jelikož ty sem byly instalovány až v březnu 2005, tedy téměř 25 let po Hitchcockově smrti. Autorem projektu je architekt Nikola Bašić a Mořské varhany mu vynesly mnohá ocenění a slávu.

Pozdrav Suncu – Pozdrav Slunci

Na stejném místě je umístěn i další projekt stejného autora – Pozdrav Suncu. Na rozdíl od mořských varhan tento pracuje se světelnými efekty a pouze za tmy. V kamenné dlažbě je instalováno několik kruhů z niž největší symbolizující slunce o průměru 22 metrů. Okolo něj několik dalších, které naopak symbolizují jednotlivé planety. Složeny jsou z několika set vrstvených skleněných desek se slunečními moduly, které se přes den nabíjí a po setmění spustí úchvatnou hru barev. Zajímavostí je, že fotovoltaické články vyrábí více energie, než světla sama spotřebují a její zbytek se využívá k osvětlení nábřeží. Díky této světelné atrakci a mořským varhanům je toto místo velmi oblíbeno mezi obyvateli Zadaru i turisty, kteří sem zavítají vychutnat „ten nejkrásnější západ slunce“.

Kostel sveti Donat a katedrála světa Stošija

Pravděpodobně nejvýznamější dochovanou historickou stavbou je předrománský kostel Sveti Donat postavený v 9. století. Přicházející návštěvníky ohromí již z dálky svou výškou 27 metrů. V kostele Sveti Donat jsou také pořádány hudební večery s klasickou hudbou - Glazbene večeri. Hned vedle kostela svatého Donáta stojí románská stavba z 12. – 13. století katedrála Sveta Stošija nebo-li katedrála svaté Anastazie. Je bohatě zdobena a její zvonice poskytuje nádherný výhled na město. Obě tyto významné památky jsou vzdáleny pouhých 500 metrů od nejzápadnějšího místa Zadaru, kde jsou výše zmíněné Mořské varhany a proto se kostel a katedrálu vyplatí navštívit cestou k nim (gps  44° 6'57.24"S,  15°13'28.14"V).

V blízkém okolí kostela Sveti Donat se nachází ještě několik dalších o něco méně významných staveb. Jmenujme například románský kostel Sveti Krševan (gps  44° 6'57.56"S,  15°13'35.80"V) postavený ve 12.století či přestavěný, původně gotický kostel Sveti Šimun (gps  44° 6'48.22"S,   15°13'43.34"V). V něm je k vidění jediněčný relikviář svatého Šimona z pozlaceného stříbra. Kromě bohatého zdobení ohromí i jeho váha 250kg.

Porta Terraferma – Pevnická brána

Jelikož Zadar byl častým terčem nepřátel bylo v dávných letech vybudováno kolem staré části města ležící na poloostrůvku masivní opevnění. K němu patřila i vstupní brána do města postavená v 16. století. Architektem stavby byl známý italský stavitel M. Sammicheli. Bránu zdobí znak Zadaru, ale dochoval se i znak Benátské republiky v podobě Lva Svatého Marka. Zde je vhodné začít prohlídku města. Hned za branou vpravo je náměstí pěti studní nebo chcete-li Trh pet bunara. Pod nimi je obrovská nádrž na vodu, která sloužila k zásobování v případě obléhání města nepřáteli. O kousek dál již zmíněný kostel Sveti Šimun s relikviářem.

Zadar nabízí ještě mnoho překrásných míst a staveb, vybavte se proto kvalitním kapesním průvodcem, který vám prohlídku historické části Zadaru jistě zpříjemní. Navštivte i místní tržnici. Prodává se zde převážně zelenina a ovoce, ale i ryby a mořští živočichové.

Sport a zábava v Zadaru

V Zadaru je velká nabídka především vodních sportů. Velmi rozšířené je zde potápění, vodní lyžování, windsurfing či sportovní rybolov. Dobré podmínky zde mají tenisté, oblíbený je i plážový volejbal.

V letě, kdy se do Zadaru sjíždí nejvíce turistů, jsou pořádány nejrůznější festivaly. Mezi nejpopulárnější patří Úplňková noc. Divadlo zase reprezentují Zadarsko kazališno ljeto (Zadarské divadelní léto) či Festival novog kazališta (Festival nového divadla). V průběhu jejich konání lze zhlédnout mnoho kvalitních představení umělců různých národností. Navštívíte-li Zadar poslední tři červencové dny můžete se těšit na ulice plné pouličních umělců. V historické části Zadaru totiž v tomto období každoročně probíhá KalelargArt – Festival pouličního umění a kultůry. Kromě festivalů funguje v Zadaru řada distokék, klubů a tanečních teras. Milovníci nočního života se rozhodně nudit nebudou.

Ubytování v Zadaru

V Zadaru najdete kompletní nabídku ubytovacích zařízení. Nechybí moderní hotely, soukromé penzióny či kempy a hostely. Dokonce zde funguje i mládežnický hotel pro mladé do 26 let. Ceny za ubytování samozřejmě záleží na zvoleném typu ubytovacího zařízení, sezóně a také vzdálenosti od pláže. Ubytovat se tak můžete v cenách od 5 € za osobu a noc v kempu Borik až po několik set € v moderním hotelu.

Kam na výlet ze Zadaru

Kromě historického centra Zadaru stojí za zvážení určitě nějaký ten výlet. Přímo se nabízí jednodenní výlet do přírodního parku Kornati, což je soustava více než sta vápencovo-křídových neobyblených ostrůvků. Informace na www.kornati.hr. Cestou se můžete zastavit ve městě Biograd na Moru a prohlédnout si jej. V Biogradu na Moru také může nasednout na trajekt a přeplavit se nedaleký ostrov Pašman, vyzkoušet zdejší pláže a získat tak zajímavý tip třeba na vaši příští dovolenou v Chorvatsku. Cestou po trase Zadar – Biograd na Moru bude projíždět i další pěkné letovisko Sveti Filip i Jakov. Oproti Zadaru se jedná o mnohem menší městečko, které má ovšem také své kouzlo. Více informací v článku Sveti Filip i Jakov. Milovnící přírody a překrásných scenérií ocení možnost výletu do národního parku Krka. Rybáři mohou zvážit i možnost lovu ve Vranském jezeře nedaleko Biogradu na Moru. Jezero je díky mírně slané vodě bohaté na výskyt sladkovodních i mořských ryb. K lovu je nutné zakoupit povolení. Info na www.vransko-jezero.hr.

Jak se dostat do Zadaru

Nejčastější způsobem a poměrně i pohodlným je cesta autem. Trasa je dlouhá cca 1000 kilometrů a lze ji bez komplikací ujet za dvanáct hodin. Samozřejmě pokud si dopřejete komfort a využijete k cestě dálnice. K tomu budete potřebovat rakouskou a slovinskou dálniční známku. V Chorvatsku zaplatíte formou mýtného za konkrétní úsek dálnice, který projedete. Informace o dálničních poplatcích, dopravních předpisech a  nejobvyklejších trasách čtěte v článku Autem do Chorvatska. Zde jsou také ke stažení formuláře potřebné pro cestu vypůjčeným či firemním vozem, které by jste rozhodně měly mít u sebe.

Druhou možností je volba autobusu. A nemusíte zrovna cestovat s nějakou cestovní kanceláří. V letní sezóně mnoho dopravců zajišťuje pravidelné linky do Chorvatska.

Nedaleko Zadaru je i mezinárodní letiště. Bohužel přímé lety z Prahy k dispozici nejsou. Možností je letět do Zadaru z Mnichova s leteckou společností Lufthansa nebo z Vídně se společností Croatia Airlines s přestupem v Zagrebu, ale to už lehce popírá logiku výhody cesty letadlem. Spočítame-li čas strávený cestou do Mnichova či Vídně, čas na letišti a dopravu autobusem z letiště v Zadaru do místa ubytování zjistíme, že nasednout do auta bude skoro rychlejší.

Kdo rád cestuje a volí dovelnou na delší dobu než týden mohl by zvážit osvědčenou kombinaci Itálie + Chorvatsko. Z Prahy nebo z německých letišt poblíž hranic s Českem (ideálně z Mnichova) se pohodlně a levně dostanete letecky například do italské Ancony. Zde nebo v nějakém letovisku poblíž (Senigallia, Porto Recanati, Civitanova Marche) strávíte první polovinu dovolené a poté nasednete v Anconě na trajekt a přeplujete do Zadaru. Zde strávite zbytek dovolené a poté se pohodlně letadlem vrátíte ze zadarského letiště do Mnichova.

Vyhledej zájezd do Zadaru >>

Zadar
Zadar
Historický Zadar
Historický Zadar
Zadar 2011
Zadar 2011
Kostel Sveti Donat v Zadaru
Kostel Sveti Donat v Zadaru
Pozdrav Slunci v Zadaru
Pozdrav Slunci v Zadaru
Pozdrav Suncu v Zadaru
Pozdrav Suncu v Zadaru
Sveti Donat v Zadaru
Sveti Donat v Zadaru
Zadar
Zadar
Kostel Sveti Donat a katedrála Sveta Stošija v Zadaru
Kostel Sveti Donat a katedrála Sveta Stošija v Zadaru
Zadar
Zadar
Dovolená v Zadaru
Dovolená v Zadaru
Náměstí Pěti studní
Náměstí Pěti studní
Porta Terraferma – Pevnická brána
Porta Terraferma – Pevnická brána
Lev Svatého Marka
Lev Svatého Marka
Porta Terraferma v Zadaru
Porta Terraferma v Zadaru

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko - Zadar

Chorvatské město Zadar leží v oblasti Severní Dalmácii a je jejím hlavní městem. Zadar si za místo své dovolené v Chorvatsku vybírají milovníci historických staveb a kultury. Zadarský přístav je…

Zobrazit


Komentáře ke článku