Vodice

Jedenáct kilometrů severozápadně od města Šibenik leží desetitisícové letovisko Vodice. Z pohledu turismu se jedná o jedno z nejvýznamnějších a nutno podotknout, že i jedno z nejupravenějších letovisek severní Dalmácie. Vodice leží v malé zátoce, kterou obklopuje několik ostrovů. Kromě vodních radovánek jsou Vodice známy i pro svůj rušný noční život.


Pláže a koupání ve letovisku Vodice

V letovisku Vodice najdeme čtyři hlavní pláže. Asi nejznámější a hojně navštěvovanou je Modrá pláž. Leží na západní straně Vodice odkud  se táhne až na okraj sousedního letoviska Tribunj. Překvapí svojí čistotou a upraveností za kterou byla oceněna Modrou vlajkou za čistotu. Především v sezóně však zklame velkým počtem sluncechtivých turistů. Jedná se o pláž oblázkovou s betonovými platy. Dále jsou zde pláže před hotely Imperial a Olympia. Tady najdeme plážové atrakce a sportoviště a nechybí tobogán. Ovšem i zde platí, že počet turistů v hlavní sezóně téměř převyšuje únosnou kapacitu. O něco lepší to je jihovýchodním směrem na letovisko Srimi. Zde leží několik menších oblázkových pláží, které jsou částečně kryty borovicovým porostem a poskytují stín.
Hledáte-li klid a romantiku musíte popadnout nějaké plavidlo a dostat se na některý z blízkých přilehlých ostrovů. Zajímavý a zároveň nejbližší je necelé dva kilometry vzdálený obydlený ostrov Prvič. Najdete zde malé zátoky vhodné ke koupání, ale i samotný ostrov stojí za prozkoumání. Jezdí sem pravidelná lodní linka. 300 metrů jižně od ostrova Prvič leží maličký ostrov Lupac, kde je koupání ještě lepší. A ještě mnoho dalších.

Vodice – památky a zajímavá místa

Kostel Svatého Kříže

Maličký, ale hezký kostelík postavený v gotickém stylu v roce 1402 a zasvěcený Svatému Kříži o devatenáct let později, tedy v roce 1421. Jedná se o typickou ukázku venkovské sakrální architektury.


Farní kostel Svatého Kříže

Bohatě zdobený typicky barokní kostel z 18. století. Stavitelem kostela byl uznávaný mistr tzv. dalmátského baroka. Pod skvostnými oltářními obrazy je podepsán slavný malíř Eugen Moretti Varese. Mezi stavitele se zařadil i Vicko Macanovič Dubrovčanin, který je autorem zvonice.  Se stavbou se započalo v roce 1725 a kostel Svatého Kříže byl vysvěcen v roce 1760.

Čaričova věž

Za další pámátku Vodic lze považovat tzv. Čaričovu zeď, která byla dříve součástí opevnění města. Byla postavena v 17.století z bílého kamene a má tři patra.

Sportovní možnosti ve Vodice

Kromě vodních sportů jako je potápění, vodní lyžování, rybaření či mnoho dalších vodních atrakcí je okolí Vodice ideální k různě náročným projížďkám na horských kolech. Trasy může volit podle své zdatnosti od pouhých výletů okolo vinic a olivových hájů až po náročné horské výšlapy. Kolo vám zde ochotně půjčí, stejně jako motorovou loďku, surf či vodní skůtr.

Vodice – kam na výlet

Zadar

Zhruba hodinu jízdy leží v severozápadním směru hlavní město Severní Dalmácie Zadar s překrásným historickým centrem a mnoha památkami. Mezi novodobé atrakce Zadaru patří Mořské orgulje, což jsou vlastně mořské varhany. Soubor píšťal zabudovaných do schodů do moře vydává za pomoci větru a vln různé tóny. Nedaleko leží pozdrav Suncu, který však oceníte až po setmění. Jedná se o jakousi soustavu planet zabudovaných do dlažby, která po setmění rozehraje užasnou hru světelných efektů.

Šibenik

Pouhých jedenáct kilometrů od letoviska Vodice leží druhé největší severodalmátské město Šibenik. Šibenik se může pyšnit katedrálou Svatého Jakuba, která je zapsána na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Za jednodenní návštěvu Šibenik rozhodně stojí.

Kornati

V tomto místě si dovolíme použít citát George Bernarda Shawa: „Na sklonku šestého – posledního dne, kdy bůh tvořil svět, chtěl korunoval své dílo, povzdechl si, zaplakal, a jeho slzy se změnily v perly – v Kornatské ostrovy.“ Kornati jsou vlastně soubor více než sta křídovo – vápencových ostrovů a útesů z niž většina je pro nepřítomnost pitné vody neobydlena. Pořadají se sem jednodenní lodní výlety spojené s konzumací ryb či rybářské výpravy, které někdy použijí některé kamenné stavení pro přespání.

Autem do Vodice

Při cestě autem například z Prahy do Vodice najedete něco mále přes tisíc kilometrů. Nejrychlejší je cesta přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor do Zagrebu. A dále po dálnici vybudové na začátku 21.století ze které sjedete na vyjezezdu Čista Mala a dále podle ukazatelů do Vodice. Lze též použít o něco kratší variantu přes České Budějovice Linz do Grazu a dále pokračovat po popsané cestě.



Komentáře ke článku